• +989120203527
 آشنایی بیشتر با ورق کامپوزیت و ویژگی ها و کاربرد های آن

آشنایی بیشتر با ورق کامپوزیت و ویژگی ها و کاربرد های آن

با پیشرفت فناوری و ظهور مصالح جدید ساختمانی، انقلابی در صنعت ساز و ساخت روی داده است. یکی از مصالح مورد استفاده در ساختمان سازی مدرن استفاده از ورق کامپوزیت برای مصارف مختلف از جمله نمای ساختمان است. در حالت کلی کامپوزیت یا ماده مرکب به ترکیب دو یا چند ماده مجزا اطلاق می‌ گردد که بین آن ها یک صفحه مشترک وجود دارد. هر کامپوزیت از دو بخش تشکیل شده است که در اصطلاح به آن فاز گفته می‌شود. فاز اول بیس یا زمینه نام دارد که ماتریکس اصلی کامپوزیت است، فاز دوم نیز تقویت کننده است. در واقع مواد تقویت کننده با احاطه کردن ماتریکس اصلی آن را در جای خود ثابت نگه می دارند و با تقویت خواص مکانیکی موجب استحکام ساختار چند سازه می گردد.

ورق کامپوزیت چیست؟
با توجه به کیفیت مناسب، کاربری آسان، آزادی عمل در طراحی و اجرا ورق های کامپوزیت به یکی از محبوب ترین مصالح ساختمانی در معماری مدرن تبدیل شده اند. از انواع مختلف ورق به عنوان نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود. هم چنین در طراحی داخلی می توان از ورق کامپوزیت به عنوان پارتیشن، دیواره یا سقف کاذب استفاده کرد.
هر ورق کامپوزیت از دو لایه ورق آلومینیومی به عنوان روکش ساخته می شود که در هسته میانی آن از مواد معدنی ضد حریق مانند پلی اتیلن، پلی اورتان و … به عنوان عایق استفاده می شود. هم چنین یک لایه پوشش از نوع رزین بر روی لایه آلومینیومی قرار داده می‌شود. معمولا ورق کامپوزیت در ضخامت های مختلف بر حسب نیاز قابل تولید است، اما به طور معمول ضخامت هر ورق بین ۴ تا ۵ میلی متر در نظر گرفته می‌شود.
ویژگی های ورق کامپوزیت
اصلی‌ترین ویژگی این محصول میزان مقاومت آن در برابر تغییرات محیطی همانند رطوبت، حرارت، تابش اشعه خورشید، باد، باران و برف است. میزان مقاومت مکانیکی نسبت به وزن بالا، مقاومت در برابر خوردگی این محصول نسبتا بالاست. هم چنین با توجه به مواد به کار فشرده به کار رفته در هسته میانی ورق های کامپوزیت عایق بسیار خوبی در برابر حرارت و صوت هستند. عایق بودن در برابر حرارت باعث می شود که از اتلاف انرژی در ساختمان تا حد قابل توجهی جلوگیری شود. این ورق ها بسیار سبک وزن هستند و به راحتی می توان آن را در ابعاد، اشکال و رنگ های متنوع تولید و به بازار عرضه کرد. ویژگی برجسته دیگر ورق کامپوزیت ضد زلزله بودن آن به دلیل عملکرد غیر یکپارچه در هنگام وقوع زمین لرزه است. معمولا ورق کامپوزیت نسوز عمر نسبتا طولانی دارد.
انواع ورق کامپوزیت بر حسب مواد به کار برده شده
برحسب مواد مصرفی در ساخت ورق می توان آن را در گروه های مختلفی دسته بندی کرد. همان طور که گفته شد، کامپوزیت از دو فاز زمینه و تقویت کننده تشکیل شده است. بر حسب مواد مصرفی در فاز زمینه ورق های کامپوزیت در سه نوع کامپوزیت با زمینه سرامیکی (CMC)، کامپوزیت با زمینه پلیمری (PMC) و کامپوزیت با زمینه فلزی (MMC) قابل تولید است. هم چنین بر حسب فاز تقویت کننده دو نوع کامپوزیت تقویت شده با فیبر (FRC) و کامپوزیت تقویت شده توسط ذرات (PRC) وجود دارد. در صورتی که هر دو فاز کامپوزیت قابلیت تجزیه شده در طبیعت را داشته باشند، به آن کامپوزیت سبز یا دوست دار طبیعت گفته می شود.
نوع دیگر دسته بندی ورق آلومینیومی بر حسب طرح آن است. ورق کامپوزیت طرح چوب، طرح سنگ یا آینه نیاز به طی کردن مراحل متعددی دارند. از نظر زیبایی شناسی و افزایش استحکام متریال هایی هم چون چوب در ساختمان سازی مدرن با استفاده از فناوری رنگ فلوروکربن تولید می شود که با حفظ تمامی خواص ورق های کامپوزیت در اندازه های مختلف قابل اجرا می باشد. در ساخت ورق کامپوزیت طرح چوب از یک لایه لمینیت بر روی لایه آلومینیومی استفاده شده است.
انواع ورق کامپوزیت بر حسب طرح
ورق کامپوزیت طرح سنگ نیز نوع دیگری از ورق های جدید است که در انواع طرح و رنگ تولید می شود. در ساخت این محصول از سه لمینیت با پوشش رنگی استفاده می شود. این ورق ها نسبت به سنگ مزیت های بیشتری دارند.
ورق کامپوزیت طرح آجر نیز از جمله ورق های مقاوم است که رنگ های مختلف تولید می شود. این محصول در برابر تغییرات محیطی بسیار مقاوم است و جایگزین خوبی برای مصالح سنتی و قدیمی در ساختمان سازی است. استفاده از ورق های طرح آجر در نوسازی ساختمام های قدیمی مرسوم است چون علاوه بر حفظ اصالت ساختمان به افزایش مقاومت آن نیز کمک شایانی می‌کند.
نوع دیگر ورق کامپوزیت طلایی یا آینه ای است که از آن می توان به منظور اجرای نمای ساختمان یا دکوراسیون داخلی در ابعاد دلخواه استفاده کرد.
انواع ورق کامپوزیت بر حسب لایه پوششی سطح ورق
ورق با رنگ پلی استر
این محصول تنها یک لایه رنگ فاقد محافظ بر روی لایه آلومینیوم زده می شود که اغلب برای استفاده در مصارف داخلی همانند اجرای دکوراسیون داخلی مناسب است چون در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت چندانی ندارد.
ورق با رنگ PVDF
در این نوع ورق ها از یک لایه پلیمری استفاده می شود که باعث ایجاد مقاومت رنگ در برابر شرایط مختلف اب و هوایی می شود.
ورق با رنگ نانو
این ورق همانند رنگ های رزین اجرا می شود با این تفاوت که یک لایه اضافی دیگر نیز بر روی رزین رنگ پاشیده می شود. رنگ نانو در برابر ذرات گرد و غبار نیز مقاوم است و همواره درخشندگی ورق حفظ می شود.
ورق شاین
رنگ های به کار برده شده در ساخت این محصول بسیار براق هستند و معمولا با اکلیل مخلوط می شود. براق بودن و درخشش این نوع ورق به خصوص ورق کامپوزیت طلایی باعث افزایش قیمت آن شده است.

قیمت ورق کامپوزیت
ضخامت ورق، نوع آلیاژ آلومینیومی، نوع لایه رزینی و رنگ آن و نوع مواد به کار برده شده در هسته مرکزی بین لایه ‌ها در قیمت گذاری این محصول تاثیر دارند. بسته به نوع مواد به کار رفته در ساخت کیفیت و کاربری ورق کامپوزیت متفاوت خواهد بود. ارتفاع، حجم، قابلیت فشردگی، مقاومت کششی، مقاومت برشی، مقدار برش، مقاومت خمشی، مقدار و میزان خمش و ضد حریق بودن مواد همگی بسته به کیفیت مورد استفاده در تعیین قیمت ورق کامپوزیت تاثیر به سزایی دارند. قیمت ورق کامپوزیت ارزان بسته به نوع آلیاژ آلومینیومی به کار برده شده و هسته میانی متفاوت خواهد بود. امروزه برخی از شرکت ها به منظور تولید ورق کامپوزیت ارزان از مواد پلی اتیلین معمولی و حتی بازیافتی استفاده می کنند. ارزان ترین ورق کامپوزیت های موجود در بازار همواره در معرض خطراتی هم چون آتش سوزی قرار دارند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button 09128333764